MKP383351025JDA2B0
Mfr.Part #
MKP383351025JDA2B0
Description
CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC RAD
Voltage - Rated AC :
125V
Length :
12.4968mm
Packaging :
Bulk
Width :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.051μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP383 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383351025JDA2B0 Overview
Electrical devices with 0.394 10.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.