MKP383351025JD02G0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383351025JD02G0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial
Series :
MKP383
Capacitance :
0.051μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Width :
5.0038mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
125V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
High Pulse, DV/DT
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
PC Pins
Published :
MKP383 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383351025JD02G0 Overview
Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.