MKP383351025JC02R0
Mfr.Part #
MKP383351025JC02R0
Description
CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC RAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.051μF
Length :
12.4968mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP383 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383351025JC02R0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.