MKP383347025JD02G0
Mfr.Part #
MKP383347025JD02G0
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
125V
Tolerance :
±5%
Width :
5.0038mm
Capacitance :
0.047µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
250V
MKP383 0.047μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383347025JD02G0 Overview
Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.