MKP383339025JD02W0
Mfr.Part #
MKP383339025JD02W0
Description
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RAD
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
0.039µF
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Published :
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.0132mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
125V
Length :
12.4968mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MKP383 0.039μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383339025JD02W0 Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.