MKP383339025JC02R0
Mfr.Part #
MKP383339025JC02R0
Description
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Width :
4.0132mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
125V
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Capacitance :
0.039µF
MKP383 0.039μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383339025JC02R0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.