MKP383336025JDM2B0
Mfr.Part #
MKP383336025JDM2B0
Description
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC RAD
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
125V
Width :
4.0132mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
0.036µF
Tolerance :
±5%
Published :
MKP383 0.036μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383336025JDM2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.