MKP383336025JDI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383336025JDI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Published :
Width :
4.0132mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
250V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
125V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Series :
MKP383
Applications :
High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Capacitance :
0.036µF
MKP383 0.036μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383336025JDI2B0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.