MKP383336025JDA2B0
Mfr.Part #
MKP383336025JDA2B0
Description
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC RAD
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.036µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Width :
4.0132mm
Voltage - Rated AC :
125V
Termination :
PC Pins
MKP383 0.036μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383336025JDA2B0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.