MKP383336025JD02G0
Mfr.Part #
MKP383336025JD02G0
Description
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC RAD
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
4.0132mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.036µF
Length :
12.4968mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
125V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
MKP383 0.036μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383336025JD02G0 Overview
Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.