MKP383336025JC02H0
Mfr.Part #
MKP383336025JC02H0
Description
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC RAD
Width :
4.0132mm
Published :
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
125V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.036µF
Mounting Type :
Through Hole
MKP383 0.036μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383336025JC02H0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.