MKP383333160JI02W0
Mfr.Part #
MKP383333160JI02W0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1.6KVDC RAD
Lead Pitch :
22.5044mm
Height Seated (Max) :
0.768 19.50mm
Voltage - Rated AC :
550V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
0.033µF
Size / Dimension :
1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
Width :
10.0076mm
Length :
26.0096mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333160JI02W0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.