MKP383333140JIP2T0
Mfr.Part #
MKP383333140JIP2T0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1.4KVDC RAD
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
10.0076mm
Capacitance :
0.033µF
Size / Dimension :
1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
Height Seated (Max) :
0.768 19.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Packaging :
Tray
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Length :
26.0096mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.4kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333140JIP2T0 Overview
Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.