MKP383333140JIM2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383333140JIM2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1.4KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
Height Seated (Max) :
0.768 19.50mm
Length :
26.0096mm
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Packaging :
Tray
Lead Pitch :
22.5044mm
Package / Case :
Radial
Series :
MKP383
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.033µF
Voltage - Rated AC :
500V
Mounting Type :
Through Hole
Width :
10.0076mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.4kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333140JIM2T0 Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.