MKP383333140JII2B0
Mfr.Part #
MKP383333140JII2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1.4KVDC RAD
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.033µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
500V
Lead Pitch :
22.5044mm
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Packaging :
Bulk
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.4kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333140JII2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.