MKP383333140JI02W0
Mfr.Part #
MKP383333140JI02W0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1.4KVDC RAD
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
500V
Length :
26.0096mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.768 19.50mm
Width :
10.0076mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
0.033µF
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.4kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333140JI02W0 Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.