MKP383333100JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383333100JFP2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
7.0104mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Voltage - Rated AC :
350V
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.033µF
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333100JFP2B0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.