MKP383333100JFI2B0
Mfr.Part #
MKP383333100JFI2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.033µF
Width :
7.0104mm
Length :
17.5006mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
350V
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333100JFI2B0 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.