MKP383333100JF02W0
Mfr.Part #
MKP383333100JF02W0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
7.0104mm
Voltage - Rated AC :
350V
Capacitance :
0.033µF
Lead Pitch :
15.0114mm
Length :
17.5006mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Tolerance :
±5%
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333100JF02W0 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.