MKP383333100JC02Z0
Mfr.Part #
MKP383333100JC02Z0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
1kV
Tolerance :
±5%
Length :
17.5006mm
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
350V
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Capacitance :
0.033µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
7.0104mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Through Hole
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333100JC02Z0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.