MKP383333100JC02R0
Mfr.Part #
MKP383333100JC02R0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Published :
Width :
7.0104mm
Length :
17.5006mm
Capacitance :
0.033µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Voltage - Rated AC :
350V
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333100JC02R0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.