MKP383333063JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383333063JFP2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Width :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.033µF
Voltage - Rated AC :
220V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
17.5006mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333063JFP2B0 Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.