MKP383333063JF02W0
Mfr.Part #
MKP383333063JF02W0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated DC :
630V
Voltage - Rated AC :
220V
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
17.5006mm
Capacitance :
0.033µF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Width :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Published :
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333063JF02W0 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.