MKP383333063JC02Z0
Mfr.Part #
MKP383333063JC02Z0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
5.0038mm
Length :
17.5006mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Published :
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Capacitance :
0.033µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333063JC02Z0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.