MKP383333040JDA2B0
Mfr.Part #
MKP383333040JDA2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Length :
12.4968mm
Width :
5.9944mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
200V
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
0.033µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333040JDA2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.