MKP383333040JD02G0
Mfr.Part #
MKP383333040JD02G0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
Lead Pitch :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
0.033µF
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated AC :
200V
Radial
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333040JD02G0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.