MKP383333040JC02H0
Mfr.Part #
MKP383333040JC02H0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
5.9944mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
200V
Capacitance :
0.033µF
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated DC :
400V
Radial
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333040JC02H0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.