MKP383333025JDM2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383333025JDM2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Length :
12.4968mm
Capacitance :
0.033µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
125V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Width :
4.0132mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
MKP383
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Applications :
High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Max Operating Temperature :
105°C
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333025JDM2B0 Overview
Electrical devices with 0.394 10.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.