MKP383333025JDA2B0
Mfr.Part #
MKP383333025JDA2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Width :
4.0132mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated AC :
125V
Capacitance :
0.033µF
Radial
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333025JDA2B0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.