MKP383333025JD02W0
Mfr.Part #
MKP383333025JD02W0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Width :
4.0132mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.033µF
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
125V
Length :
12.4968mm
ROHS3 Compliant
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333025JD02W0 Overview
Electrical devices with 0.394 10.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.