MKP383333025JD02G0
Mfr.Part #
MKP383333025JD02G0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.033µF
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Width :
4.0132mm
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
125V
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333025JD02G0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.