MKP383333025JC02H0
Mfr.Part #
MKP383333025JC02H0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
125V
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
4.0132mm
Length :
12.4968mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.033µF
MKP383 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383333025JC02H0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.