MKP383330025JD02G0
Mfr.Part #
MKP383330025JD02G0
Description
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Width :
4.0132mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
125V
Length :
12.4968mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.03µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP383 0.03μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383330025JD02G0 Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.