MKP383330025JC02R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383330025JC02R0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
4.0132mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
MKP383
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
125V
Length :
12.4968mm
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.03µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MKP383 0.03μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383330025JC02R0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.