MKP383327025JD02W0
Mfr.Part #
MKP383327025JD02W0
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
125V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.027μF
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Width :
4.0132mm
Mounting Type :
Through Hole
MKP383 0.027μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383327025JD02W0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.