MKP383327025JD02G0
Mfr.Part #
MKP383327025JD02G0
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
125V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
0.027μF
Length :
12.4968mm
Width :
4.0132mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
250V
Polypropylene (PP), Metallized
MKP383 0.027μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383327025JD02G0 Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.