MKP383324025JD02W0
Mfr.Part #
MKP383324025JD02W0
Description
CAP FILM 0.024UF 5% 250VDC RAD
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
0.024µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
125V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
10.0076mm
Width :
4.0132mm
PC Pins
MKP383 0.024μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383324025JD02W0 Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.