MKP383324025JC02H0
Mfr.Part #
MKP383324025JC02H0
Description
CAP FILM 0.024UF 5% 250VDC RAD
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated AC :
125V
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.024µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
4.0132mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
12.4968mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
MKP383 0.024μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383324025JC02H0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.