MKP383322063JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383322063JFP2B0
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
630V
Voltage - Rated AC :
220V
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
17.5006mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Width :
5.0038mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.022µF
Through Hole
MKP383 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383322063JFP2B0 Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.