MKP383322063JFM2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383322063JFM2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
High Pulse, DV/DT
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.022µF
Package / Case :
Radial
Width :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
17.5006mm
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP383
Lead Pitch :
15.0114mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated AC :
220V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MKP383 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383322063JFM2B0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.