MKP383322063JFI2B0
Mfr.Part #
MKP383322063JFI2B0
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
630V
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Published :
Capacitance :
0.022µF
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated AC :
220V
Width :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP383 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383322063JFI2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.