MKP383322063JC02R0
Mfr.Part #
MKP383322063JC02R0
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Length :
17.5006mm
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
220V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Voltage - Rated DC :
630V
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
0.022µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
MKP383 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383322063JC02R0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.