MKP383322025JDM2B0
Mfr.Part #
MKP383322025JDM2B0
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD
Capacitance :
0.022µF
Packaging :
Bulk
Published :
Voltage - Rated AC :
125V
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Width :
4.0132mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
MKP383 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383322025JDM2B0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.