MKP383322025JDA2B0
Mfr.Part #
MKP383322025JDA2B0
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD
Width :
4.0132mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
125V
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
0.022µF
Voltage - Rated DC :
250V
MKP383 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383322025JDA2B0 Overview
This electrical device has a 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.