MKP383320040JDM2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383320040JDM2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Series :
MKP383
Voltage - Rated DC :
400V
Applications :
High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
200V
Capacitance :
0.02μF
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Width :
4.0132mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MKP383 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383320040JDM2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.