MKP383320040JDI2B0
Mfr.Part #
MKP383320040JDI2B0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
0.02μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
Width :
4.0132mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
12.4968mm
MKP383 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383320040JDI2B0 Overview
This electrical device has a 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.