MKP383320040JD02W0
Mfr.Part #
MKP383320040JD02W0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC RADIAL
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
4.0132mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
200V
Capacitance :
0.02μF
Length :
12.4968mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
400V
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial
MKP383 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383320040JD02W0 Overview
Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.