MKP383320040JD02G0
Mfr.Part #
MKP383320040JD02G0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
4.0132mm
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
200V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Capacitance :
0.02μF
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
MKP383 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383320040JD02G0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.