MKP383320040JC02H0
Mfr.Part #
MKP383320040JC02H0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC RADIAL
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
400V
Length :
12.4968mm
Capacitance :
0.02μF
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Width :
4.0132mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP383 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383320040JC02H0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.