MKP383320025JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383320025JCA2B0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 250VDC RADIAL
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Length :
10.3124mm
Capacitance :
0.02μF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.406Lx0.197W 10.30mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
125V
Width :
5.0038mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
250V
Applications :
High Pulse, DV/DT
MKP383 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383320025JCA2B0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.